Haber

Alev Savaşçıları: Yeşil Vatanı Koruma Mücadelesi

Orman yangınlarıyla mücadelenin baş aktörü olan alev savaşçıları, yeşil vatanı korumak için 7/24 canlarını veriyor.

Onlar için gece gündüz farketmez. Tek amaçları, son kıvılcım da sönene kadar ateşle aralıksız mücadele etmektir. Onlar için büyük veya küçük ateş veya alev yoktur. Bir yanda birlik ve beraberlik içinde hortum taşırken, diğer yanda tırmık ve kürekle sahayı temizliyorlar.

Gündüzleri en büyük destekçileri olan helikopterler, geceleri uçaklar kalkarken yanan ağaçların ve kuşların ağıtlarıyla baş başa kalıyor. Sarp araziler, karşıt rüzgarların her an üzerlerine dönme tehlikesi ve ‘sular bitti’ çığlıkları en büyük dertleri.

Zorlu görevlerinde buldukları bir parça parçanın lokmasını bölüştürerek katkıda bulunurlar. Onlar için domates, peynir, zeytin, salatalık, ekmek, biber, yeşil vatanlarını düşündüklerinde ızgara kebap gibidir. Gecenin karanlığında odun ateşinde içilen bir fincan çay tüm yorgunluğun unutulduğu andır. Uykusuz, yorgun geçen gecenin ardından alevleri söndürmenin, yeşili korumanın verdiği huzur ve memnuniyet onların gücüne güç katar. Teknik elemanları, orman koruma görevlisi, işçisi ile ortak bir adları vardır ve “Ormancı”dırlar.

Yangına hassas bölge olan Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nde gece saatlerinde alev savaşçılarının söndürme, soğutma çalışmaları ve dinlenme anları Muğla Orman Bölge Müdürlüğü Basın Sorumlusu Muzaffer Deniz’in objektifine yansıdı. İrtibat Şube Müdürlüğü. – MUĞLA

merkezefendi-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu