Haber

İngiltere ve Türkiye arasında mülteci anlaşması

İngiltere, mültecilerin Akdeniz üzerinden Avrupa’ya gelişini yavaşlatmak için Türkiye ile anlaşma yapıldığını duyurdu. ‘Kaçakçılık çetelerini çökertmeyi ve ortadan kaldırmayı’ hedeflediği belirtilen anlaşmada iki ülke arasında ortak polis operasyonları da yer alıyor. İngiltere hükümeti konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ‘mevcut kolluk kuvvetleri işbirliğine ek olarak yeni bir Türk polis karakolunu destekleyeceğini’ belirtti.

Reuters haber ajansının haberine göre, 8 Ağustos Salı günü konuyla ilgili açıklama yapan İngiltere hükümeti, imzalanan yeni mutabakat zaptı kapsamında gümrük bilgilerinin daha hızlı paylaşılabileceğini kaydetti. İçişleri Bakanı Suella Breverman yaptığı açıklamada, “Yakın bir dost ve müttefik olan Türkiye ile ortaklığımız, kolluk kuvvetlerinin bu uluslararası sorun üzerinde birlikte çalışmasına ve küçük tekne tedarik zincirini ele almasına olanak sağlayacaktır.”

‘ORGANİZE GÖÇ SUÇUYLA MÜCADELE’

İmzalanan mutabakat zaptının detaylarını paylaşan The Guardian, İngiltere’nin de desteğiyle Türk polisi tarafından operasyonel bir ‘mükemmeliyet merkezi’ kurulacağını yazdı.

Merkezin amacı, İngiliz Ulusal Hata Teşkilatı ve İçişleri Bakanlığı’nın Türkiye’deki çalışanları ile Türk muhatapları arasındaki işbirliğini güçlendirmek olarak açıklandı. İngiliz hükümeti konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ortak operasyonlarda görev almak üzere Türkiye’ye daha fazla işçi gönderileceğini duyurdu. Ortak harekat merkezinin odak noktasının ‘yasa dışı göç ve teşebbüste kullanılan teçhizatın tedarik zincirini organize göç suçuyla bozmak’ olduğu belirtildi.

İngiltere ile Türkiye arasındaki söz konusu iş birliğinin sonbaharda başkent Londra’da yapılacak ‘İngiltere-Türkiye göç diyaloğu toplantısı’nın merkezinde yer alacağı belirtildi. (DIŞ HABERLER)

elmadagajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu