Ekonomi

Üretici kadınlara özel pazar

MERSİN (İGFA) Yöreye özgü el işleri ve tatlıların sergilendiği stantlarda ayrıca Çamlıyaylalı kadınların büyük emeklerle ördüğü iğne oyaları da yer aldı. Tribünlere Çamlıyayla sakinlerinin yanı sıra yaylalılar da yoğun ilgi gösterdi. Toplumun farklı kesimlerinden kadın üreticilerin buluştuğu stantlarda sergilenen lezzetler ve el işleri büyük beğeni topladı.

Dokucu: “Mersin’de de iğne oyası tanıtımı için çalışıyoruz”

Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu, sabırla oya işi yapan kadınların emeklerini kazanca dönüştürmek için çaba sarf ettiklerini söyledi. “Çamlıyaylalı kadınlar burada ürettiklerini satıyorlar. Çamlıyayla iğne oyasının merkezi ve iğne oyasını yaygınlaştırmaya çalışıyoruz”konuştu

İğne oyasının çok değerli bir turistik değer olduğuna dikkati çeken Dokucu, şöyle konuştu: “Turizm açısından iğne oyası bence hala yerini bulmadı. Bu sebeple Mersin’de iğne oyalarının tanıtım ve pazarlaması üzerine çalışmalar yapmaktayız. Hanımlarımız iğne oyaları ile gördükleri her çiçeği sanat eserine çevirebiliyorlar. Bu çalışmalar günlerce süren duygu yüklüdür. Ama yılmadan devam ediyorlar. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak bu çalışmaların tanıtılması için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.dedi.

Üretici kadınlar, emeğini ekonomik değere dönüştürmekten keyif alıyor.

Şam tatlısı üreticisi Gülizar Kayda, 3 yıldır üretici kadın stantlarında satış yaparak konut ekonomisine katkı sağladığını belirtti. “Vahap Başkan’a çok teşekkürler. Daha önce hiç böyle bir Başkan olmamıştı. Sanırım olmayacak. Kadınlara inanılmaz destek”sözlerini kullandı.

Üniversite mezunu ve iğne oyası olan Zahide Şimşek, “Üniversite mezunuyum. Özel sektörde bir süre çalıştım. Kendi işimi kurma mücadelesi veriyorum. İğne oyası, takı, tasarım yapıyorum. Kendim tasarlıyorum. Kendi dantellerimi yapıyorum. Böylece, Aile bütçesine katkıda bulunuyorum ve kendi ihtiyacımı karşılıyorum.”terimleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu