Haber

Araştırma: İklim değişikliği nedeniyle ‘göç eden’ bitkiler, uygun yaşam alanı bulmak için mücadele ediyor

ABD’de yapılan iki yeni çalışma, iklim değişikliğinden etkilenen bitkilerin uygun yaşam alanı bulmak için “göç” etmesinin zor olduğunu ortaya koydu.

Time dergisinin haberine göre ABD’deki Georgia Institute of Technology tarafından yapılan bir araştırmada, çam ve meşe ağaçları da dahil olmak üzere Kuzey Amerika’da yaygın olan bitkilerin yüzde 75’inin son 18 bin yılda göç ettiği belirtildi. yaşamaları için uygun koşulları bulmaktır.

Çalışmanın yazarlarından iklim bilimci Jenny McGuire, önümüzdeki yıllarda bitkilerin yer değiştirmesinin giderek zorlaşacağını, bazı bölgelerde insan faktörünün sakıncalı olabileceğini belirtti.

ABD’nin doğusundaki bitkilerin insan manisinden en çok etkilendiğine işaret eden McGuire, ABD’nin kuzeyindeki Appalachian ve Ortabatı bölgelerindeki bitkilerin acilen göç etmesi gerektiğine işaret etti.

ABD’de Brown Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, sıradağların iklim değişikliğinden etkilenen bitkileri koruyabileceği öne sürüldü.

Bunun nedeni ise dağ gibi dik bölgelerde yukarılara çıkıldıkça hava sıcaklığının düşmesidir.

Brown Üniversitesi’nde ekoloji profesörü olan James Kellner ve meslektaşları, 1984-2011’de sıcaklıklar arttıkça bitki örtüsünün nasıl değiştiğini görmek için beş ABD sıradağlarının makul bölgelerinin uydu analizlerini incelediler.

Kellner, bitkilerin üst gerçek hamleler olarak kurtarılabileceğini ancak inceledikleri pek çok olayda bunun yapılmadığını belirtti. Çalışmada bunun iklim değişikliğinin hızlı olmasından kaynaklandığına dikkat çekildi.

Öte yandan iklim değişikliğine ayak uyduramayan bitkilerin göçü için özel yollar oluşturulabileceği belirtildi.

Çalışmalar sırasıyla PNAS ve PLOS Climate akademik dergilerinde yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu